Valmieras baznīca un pilsdrupas, [193-]

Vieta: Valmiera

Priekšmeti: Atklātnes, Pilsētas, Luterāņu baznīcu ēkas, Upes, Latvija, Gauja, upe (Latvija), Valmieras evaņģēliski luteriskā Sv. Sīmaņa baznīca, Valmieras pils (Valmiera, Latvija), Viduslaiku pilis, Valmiera (Latvija)

Anotācija: Valmieras ordeņa pils celta kā pirmais Livonijas ordeņa nocietinājums Gaujas labajā krastā. Pils celta 13.gs. militāriem nolūkiem, stratēģiski izdevīgā vietā uz trīstūrveidīga paugura, ko veido augstais Gaujas krasts un Rātsupītes dziļā grava. Pils celtniecība tika pielāgota paugura konfigurācijai, tāpēc pils apkārtmūri veido izstieptu četrstūri - austrumos mūris ir stipri īsāks nekā rietumos, bet dienvidos atkārto Gaujas krasta kraujas līniju ar ielauzumu. Pils tika vairākkārt pārbūvēta, paplašināta un nostiprināta. Pils nodedzināta 1702.g. Ziemeļu kara laikā.
No galvenās pils līdz mūsdienām saglabājušies nelieli ārējā mūra fragmenti. Gandrīz divu stāvu augstumā daļēji ir saglabājies pirmās priekšpils rietumu, dienvidrietumu un ziemeļrietumu malas apkārtmūris. Rietumu mūrī vēl redzamas trīs lielas logailas. Priekšpils ziemeļu mūra augšmalā bijusi sargeja, kas tagad saglabājusies ap 5 m augstumā un no kuras redzamas vēl dažas šaujamlūkas.
Sv. Sīmaņa baznīca ir viena no senākajām Latvijas mūra celtnēm. Tās būvniecība iesākta 1283.gadā Livonijas ordeņa mestra Vilekina fon Endorfa laikā. Baznīcas iesvētīšana notikusi Sīmaņa un Jūdas (Simjūda) dienā un tāpēc tā nosaukta Sv. Sīmaņa vārdā. Karu laikā baznīca daudz cietusi, it īpaši Ziemeļu karā, kad 1702.gadā ugunsgrēkā baznīca tika pamatīgi nopostīta. 1778.gadā notikusi torņa pārbūve, 1851.gadā uzbūvēta jauna sakristeja, remonta darbi veikti arī 1908.gadā. Baznīca nedaudz postīta arī kara laikā 1919. un 1944.gadā. Padomju okupācijas laikā 1964.gadā Sv. Sīmaņa baznīca draudzei tika atsavināta. Tajā atradās Valmieras novadpētniecības muzeja filiāle. Sv. Sīmaņa draudze baznīcu pārņēma 1990.gadā, bet juridiski ēku atguva 1996.gadā. Priekšā baznīcai augsta četrkantaina celtne, t.s. ūdenstornis.

Objekta tips: Atklātne

Datu nesējs: Papīrs

Autors: Krišjānis Vīburs

Izdevējs: Rīga : Fotobrom

Atslēgvārdi: Pievienot atslēgvārdu

Apjoma informācija: 1 atklātne, fotogrāfija, 8,6 x 13,5 cm

Oriģināla glabātājs, partneris: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Nodaļa: Mākslas un mūzikas centrs. Mākslas lasītava

Novietojuma kods: IAt/77(L)

Partnera apzinātājs: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Lai norādītu objekta atrašanās vietu, uzklikšķiniet un pārvietojiet sarkano punktu kartē tā, lai tas atrastos objekta atrašanās vietā.

✓ Apstiprināt izvēlēto vietu
Lūdzu pievieno koordinātes šim objektam, ja zini!
Palīdzība:
Lai saglabātu koordināti, palieliniet karti un pārvietojiet sarkano koordinātes norādes ikonu uz atbilstošo vietu!
Koordinātes norādes ikona pārvietojama ar peles labā klikšķa palīdzību.

Komentāri (0)

Jums jāpieslēdzas, lai pievienotu komentāru.