Jaungulbenes muižas pils, [190-]

Vieta: Jaungulbenes pagasts

Priekšmeti: Atklātnes, Latvija, Pilis, Jaungulbenes pagasts (Gulbenes novads, Latvija), Jaungulbenes muižas pils (Latvija)

Alternatīvais nosaukums: Schloß von Neu-Schwanenburg

Anotācija: Jaungulbenes pils (vācu: Neu-Schwanenburg) ir Tjudoru neogotikas stilā celta muižas kungu māja Jaungulbenē, kas vēlāk atkārtoti pārbūvēta. Jaungulbenes muižas pils uzcelta muižas īpašnieka Oto Vilhelma Leopolda fon Tranzē (1806.-1879.) valdīšanas laikā 1878. gadā. Torņa fasādē redzams īpašnieku fon Tranzē-Rozeneku ģerbonis. Viņa mantinieki to nepārtraukti pārbūvēja. Ap 1900. gadu pils rietumu galā uzcēla piebūvi smagnējā romāņu stilā, bet ap 1903. gadu pabeidza austrumu spārna piebūvi. 1907. gadā pils kreisajā spārnā uzcēla torni, 1914. gadā pārbūvēja pils labo spārnu.19. gadsimta otrajā pusē pie pils uzbūvēts plašs saimniecības ēku komplekss divās zonās, kurā ir staļļi, kūtis, kalēja māja, brūzis u.c. Pie pils izveidots 39 hektārus liels ainavu parks ar romantisma laika pieminekļiem. Līdz mūsdienām saglabājušies Velna vārti ar mākslīgām pilsdrupām (1889). Vārtu vērtnes bijušas rotātas ar figurāliem veidojumiem. Līdz 1920. gada agrārajai reformai muiža bija landrāta Kārļa fon Tranzē dzimtas īpašumā.Vēlāk pils izmantota kā selekcijas stacija, vēlāk kā mājturības skola. 1927. gadā pilī iekārtoja lauksaimniecības skolu, kura 20. gadsimta 90. gados pārcelta uz jaunu ēku. Šobrīd ēka netiek izmantota, bet tās īpašnieks ir Gulbenes novada pašvaldība. No parka puses ēka ir gleznieciskāka un labāk iekļaujas apkārtējā vidē, reljefā. Pretēji mājīgajai parka pusei, līdzīgi kā Odzienā, pils parādes pagalma puse ir vēsa, majestātiska un reprezentatīva. Šāda "divu seju" arhitektoniskā izveide Jaungulbenes un Odzienas pils ēkām ir vienīgajām Latvijā.

Objekta tips: Atklātne

Datu nesējs: Papīrs

Izdevējs: Rīga : Ernst Plates

Atslēgvārdi: Pievienot atslēgvārdu

Apjoma informācija: 1 atklātne

Oriģināla glabātājs, partneris: Jānis Zeps

Partnera apzinātājs: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Lai norādītu objekta atrašanās vietu, uzklikšķiniet un pārvietojiet sarkano punktu kartē tā, lai tas atrastos objekta atrašanās vietā.

✓ Apstiprināt izvēlēto vietu
Palīdzība:
Lai saglabātu koordināti, palieliniet karti un pārvietojiet sarkano koordinātes norādes ikonu uz atbilstošo vietu!
Koordinātes norādes ikona pārvietojama ar peles labā klikšķa palīdzību.

Komentāri (0)

Jums jāpieslēdzas, lai pievienotu komentāru.