Zvārtes iezis, [196-]

Vieta: Drabešu pagasts

Priekšmeti: Fotogrāfijas, Latvija, Drabešu pagasts (Amatas novads, Latvija), Ieži, Zvārtes iezis (Latvija)

Anotācija: Zvārtes iezis ir valsts aizsargājams dabas piemineklis. Tas atrodas Drabešu pagastā, Amatas kreisajā krastā. Zvārtes iezis sastāv no divām daļām - vertikālas klints un pakavveidīga nobrukuma, kura garums ir ap 150 metriem, kopējais kraujas augstums ap 45 metriem. Pakavveida nobrukumā ved kāpnes, Amatas krastus te savieno gājēju tiltiņš. Senāk klints bijusi krietni lielāka, tagad tā strauji nobrūk, klints garums kļūst aizvien mazāks. 1939. gadā tūrisma birojs izraka upei jaunu kanālu, lai tā neizskalotu klinti. Gaujas svīta aizņem atseguma lielāko daļu, taču pašā kraujas augšdaļā ir ap 3 metrus biezs Amatas svītas pamatnes atsegums. Kraujas iegrauzumā (starp klinti un krauju) ir aleirolīts, ko pārsedz Amatas svītas baltie smilšakmeņi, kuru pašā pamatnē ir fosilo zivju atlieku konglomerātu slānis. Klintī ir saglabājušās arī vairāki virspalu terašu izskalojumu līmeņu iezīmes. Pakājē ir sekla grota, kuras augstums ir 2,5 metri, platums - 7 metri. Zvārtes iezis ir viens no krāšņākajiem smilšakmeņu iežiem Latvijā.
Tālumā caur kokiem samanāms Miglas iezis (agrāk dēvēts arī Pļavas iezis), vietējas nozīmes aizsargājams ģeoloģisks dabas piemineklis. Atrodas ~ 300 m uz ziemeļaustrumiem no Zvārtes ieža. Iezis kā šaura strēle turpinās mežā. Tur tas senāk saukts par Čūsku kalnu. Miglas iezis ir augšdevona Gaujas svītas (D3gj) sarkano smilšakmeņu atsegums. Tā garums 90 m, augstums 8-14 m. Atsegumā novērojams devona smilšakmeņiem raksturīgais slīpslāņojums. Iezī redzamas vairākas ūdens izskalotas nišas un joslas.

Objekta tips: Fotogrāfija

Datu nesējs: Fotopapīrs

Atslēgvārdi: Pievienot atslēgvārdu

Apjoma informācija: 1 fotogrāfija

Oriģināla glabātājs, partneris: Edmunds Tardenaks

Partnera apzinātājs: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Lai norādītu objekta atrašanās vietu, uzklikšķiniet un pārvietojiet sarkano punktu kartē tā, lai tas atrastos objekta atrašanās vietā.

✓ Apstiprināt izvēlēto vietu
Lūdzu pievieno koordinātes šim objektam, ja zini!
Palīdzība:
Lai saglabātu koordināti, palieliniet karti un pārvietojiet sarkano koordinātes norādes ikonu uz atbilstošo vietu!
Koordinātes norādes ikona pārvietojama ar peles labā klikšķa palīdzību.

Komentāri (2)

Indulis Zvirgzdiņš 2020. gada 5. maijs, 20:39:48

Tālumā caur kokiem Miglas iezis

Lilita Rašmane 2020. gada 6. maijs, 09:41:04

Paldies par papildinājumu.

Jums jāpieslēdzas, lai pievienotu komentāru.