Jelgava. Fotokolāža, [189-?]

Vieta: Jelgava

Priekšmeti: Atklātnes, Latvija, Skolu ēkas, Dzelzceļa stacijas, Jelgava (Latvija), Austrumu Ortodoksālās baznīcas ēkas, Restorāni, Jelgavas Sv. Simeona un Sv. Annas pareizticīgo katedrāle, Academia Petrina, Zemgales kluba ēka (Jelgava, Latvija)

Alternatīvais nosaukums: Jelgavas skati ar Pilsdārza paviljonu, Academia Petrina, Pareizticīgo katedrāli un dzelceļa staciju

Anotācija: Paviljona ēkā mūsdienās atrodas Latvijas Lauksaimniecības universitātes Studentu klubs. Vēsturnieks A.Dābols lēš, ka paviljons nav atradies precīzi turpat, kur Studentu kluba ēka, bet nedaudz vairāk pa labi no Driksas krasta, tuvāk pilij un arī ielai. Tagadējais klubs atrodas vietā, kur 30. gados Piensaimnieku sabiedrība uzbūvēja savu restorānu, nojaucot paviljona veco ēku. Šajā atklātnē paviljons redzams pēc pārbūves, kad tornīša vietā izbūvēts kvadrātveida otrais stāvs ar istabām. Nav zināms restorāna tapšanas laiks. Veco atklātņu attēli rāda, kāds tas varētu būt izskatījies 19. gadsimta otrajā pusē. Paviljonā atradies restorāns ar nosaukumu „Sans Souci. „Academia Petrina” ēka celta 18. gadsimta pēdējā ceturksnī un 19. gadsimta sākumā. Hercogs Pētersi Bīrons neguvis atsaucību landtāgā, šo mācību iestādi dibināja par saviem līdzekļiem. Tā uzskatāma par pirmo augstākā tipa mācību iestādi (akadēmiskā ģimnāzija) Latvijā. Celtni būvēja Rastrelli māceklis galma arhitekts dānis Severins Jensens. Tā 1925. gadā deva arī vārdu Akadēmijas ielai ( bijušajai Palejas ielai). Par Jelgavas silueta daļu kļuvis astronomiskiem novērojumiem domātais tornis ar kupolu, kas šim nolūkam kalpoja līdz Pirmam pasaules karam. Karā akadēmijas ēka necieta, bet 1919. gadā to izpostīja bermontieši. 20. gados ēku daļēji restaurēja, un tajā darbojās Jelgavas ģimnāzija, kas tā arī netika pie torņa kupola. Otrajā pasaules karā ēka nebija stipri sagrauta. Jaunā vara nolēma ēku restaurēt muzeja vajadzībām, jo agrākais Kurzemes provinces muzejs aiz vecā Tirgus laukuma bija sagrauts. Restaurācijas darbi ilga no 1947. līdz 1951. gadam, un ēka atguva sākotnējo izskatu. Tajā atrodas Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs – otrs vecākais muzejs Latvijā. No 2004. gada līdz 2010. gadam tika veikta muzeja ēkas fasāžu restaurācija un teritorijas labiekārtošana.

Objekta tips: Atklātne

Datu nesējs: Papīrs

Atslēgvārdi: Pievienot atslēgvārdu

Apjoma informācija: 1 atklātne

Oriģināla glabātājs, partneris: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Nodaļa: Letonikas un Baltijas centrs. Baltijas Centrālās bibliotēkas kolekcija

Novietojuma kods: 0108 Jelgava

Partnera apzinātājs: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Lai norādītu objekta atrašanās vietu, uzklikšķiniet un pārvietojiet sarkano punktu kartē tā, lai tas atrastos objekta atrašanās vietā.

✓ Apstiprināt izvēlēto vietu
Lūdzu pievieno koordinātes šim objektam, ja zini!
Palīdzība:
Lai saglabātu koordināti, palieliniet karti un pārvietojiet sarkano koordinātes norādes ikonu uz atbilstošo vietu!
Koordinātes norādes ikona pārvietojama ar peles labā klikšķa palīdzību.

Komentāri (0)

Jums jāpieslēdzas, lai pievienotu komentāru.