Staburags, 1928

Vieta: Staburaga pagasts

Priekšmeti: Fotogrāfijas, Latvija, Klintis, Ziema, Staburags (Latvija), Staburaga pagasts (Jaunjelgavas novads, Latvija)

Anotācija: Staburags bija apmēram 18,5 metrus augsta saldūdens kaļķiežu klints Daugavas kanjonveida ielejas kreisā krasta dolomītu kraujas malā, 1 kilometru lejpus Vīgantes, 9 kilometrus augšpus Kokneses. No karbonātiskajiem pazemes ūdeņiem, kas kraujā izplūda kā avoti, izgulsnējoties kalcītam un pārkaļķojoties augiem, veidojās avotkaļķu tufa izcilnis – Staburadze. Tās šunakmens veidojās aizvien lielāks un ik pēc 300 gadiem no sava smaguma nolūza, lai atkal augtu no jauna. Pēc Pļaviņu HES ūdenskrātuves uzstādināšanas 1966. gadā Staburags tika applūdienāts. Latvija zaudēja vienu no izcilākajiem ģeoloģiskajiem dabas pieminekļiem kopā ar retu augu sugām tā tuvumā
„... līkumā, kur Daugava ieliecas Kurzemes krastā, paceļas Staburags – milzīga kaļķakmens radze, apmēram 25 m augsta un 80 m gara, kupliem zaļumiem apaugusi, kuras vidus daļa izliecas mazliet uz priekšu. Pakājē klints pa daļai tukša, alasveidīga, pār kuru pārkārušies krūmi un kociņi. Savu nosaukumu klints dabūjusi no milzīgā raga, kas nolūzis pirmo reizi 1848.g., bet otru reizi daudz lielākā apmērā – 1861.g.. No klints augšienes iztek mazs avotiņš, kas pār klinti tecēdams, sadalās daudzās strūklās – Staburaga asarās.”. Avots: J.V.Ilsters. Daugavas krasti mūs aicina // Brīvā Zeme.-1937.gada 19.augustā.

Objekta tips: Fotogrāfija

Datu nesējs: Fotopapīrs

Atslēgvārdi: Pievienot atslēgvārdu

Apjoma informācija: 1 fotogrāfija, 8,9 x 14 cm

Oriģināla glabātājs, partneris: Ivars Pēteris Gailītis

Partnera apzinātājs: Pļaviņu novada bibliotēka

Lai norādītu objekta atrašanās vietu, uzklikšķiniet un pārvietojiet sarkano punktu kartē tā, lai tas atrastos objekta atrašanās vietā.

✓ Apstiprināt izvēlēto vietu
Lūdzu pievieno koordinātes šim objektam, ja zini!
Palīdzība:
Lai saglabātu koordināti, palieliniet karti un pārvietojiet sarkano koordinātes norādes ikonu uz atbilstošo vietu!
Koordinātes norādes ikona pārvietojama ar peles labā klikšķa palīdzību.

Komentāri (1)

Ineta Grandāne 2011. gada 26. februāris, 00:51:08

Oriģināla glabātājs: Ivars Pēteris Gailītis

Jums jāpieslēdzas, lai pievienotu komentāru.