Skaņais kalns, [192-]

Vieta: Skaņkalnes pagasts

Priekšmeti: Fotogrāfijas, Latvija, Kalni, Klintis, Mazsalacas novads (Latvija), Skaņkalnes pagasts (Mazsalacas novads, Latvija), Skaņaiskalns (Latvija)

Anotācija: Skaņais kalns aptuveni 1920.-to gadu vidū.
Kopējais kraujas augstums ir 19 metri. Visgludākā lielā klints Latvijā, upe to erodējusi līdz hercīnā ģeotektoniskā cikla plaisas virsmai. Atsedzas iesārti, slīpslāņoti, vāji cementēti smilšakmeņi, zem kuriem līdz 5,5 metru dziļumā ieguļ brūnsarkani, irdeni, viegli izskalojami aleirolīti, kuru dēļ ieža saglabāšanās ir apdraudēta. Unikāls akustiskais efekts - paraboliski izliektā klints spēj lieliski atskaņot skaņu. Salaca izskalo pamatni, tai pašā laikā klints aizaug ar krūmiem. No labā krasta vērojams atbalss efekts - runātāja balss atbalsojas nevis pašam runātājam, bet gan klausītājam, kas atrodas dažus desmitus metru nost. Katrā no šīs zonas punktiem skaņa mainās. Skaņa neatskaņojas, ja tā ir skaļa. Atbalsis savā laikā pieminējuši Kaudzītes Reinis un Lapas Mārtiņš. Ap 30 metrus augšpus Skaņajam kalnam ir ala - vismaz 7 metrus gara, no tās izplūst diezgan spēcīgs avots. Lejpus klints, ap 6 metri virs upes līmeņa klintī ir otra ala - ap 8 metrus gara, taisna, sausa ala, profils - trijstūrveida.

Objekta tips: Fotogrāfija

Datu nesējs: Fotopapīrs

Atslēgvārdi: Pievienot atslēgvārdu

Apjoma informācija: 1 fotogrāfija

Oriģināla glabātājs, partneris: Māris Locs

Partnera apzinātājs: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Lai norādītu objekta atrašanās vietu, uzklikšķiniet un pārvietojiet sarkano punktu kartē tā, lai tas atrastos objekta atrašanās vietā.

✓ Apstiprināt izvēlēto vietu
Palīdzība:
Lai saglabātu koordināti, palieliniet karti un pārvietojiet sarkano koordinātes norādes ikonu uz atbilstošo vietu!
Koordinātes norādes ikona pārvietojama ar peles labā klikšķa palīdzību.

Komentāri (0)

Jums jāpieslēdzas, lai pievienotu komentāru.