Liepājas Svētās Trīsvienības luterāņu baznīca. Altāra retabls, [193-]

Vieta: Liepāja

Priekšmeti: Fotogrāfijas, Latvija, Altāri, Liepāja (Latvija), Liepājas Svētās Trīsvienības katedrāle

Anotācija: Liepājas evaņģēliski luteriskā Svētās Trīsvienības baznīca celta no 1742. līdz 1750. gadam pēc Kēnigsbergas būvmeistara Johana Kristofa Dorna projekta vācu draudzes vajadzībām. Baznīcas ēka celta no laukakmeņiem un ķieģeļiem vēlā baroka stilā un apšūta ar Gotlandes smilšakmens plāksnēm. Iesvētīta 1758. gadā; tobrīd baznīcas tornim vēl nebija divu augšējo stāvu (tos un sakristeju piebūvēja 1866. gadā). Taisnstūrveida trīsjomu celtne ar garenass virzienā piebūvētu sakristeju un kvadrātveida vairākpakāpju torni. No 1870. gada tornī ir pulkstenis, taču 1906. gadā to nomaina. Fasādes grezno trīs 18. gadsimta otrajā pusē darināti barokāli portāli. Portālā Liepājas ģerbonis, abpus ieejai uz postamentiem novietotas alegoriskas smilšakmens skulptūras - Ticība un Mīlestība. Baznīcas gludās fasādes sadala pilastri, starp kuriem divos līmeņos izvietotas logailas. Apakšējā līmeņa logus grezno trīsstūra un segmenta frontoni. Baznīcas ērģeles no 1885. - 1912. gadam bija lielākās pasaulē. Ērģeles 1773. - 1780. gadā būvējis Rīgas ērģeļbūvētājs H.A. Konciuss, tās vairākkārt pārbūvētas un papildinātas. Kopš 1885. gada ērģelēm ir 131 reģistrs, 4 manuāļi, vairāk nekā 7000 stabuļu. Baznīcai krāšņs interjers ar rokoko stila elementiem. No altāra pa labi - Kurzemes hercoga loža ar ģerboņiem. 1100 sēdvietas. Pēc vācbaltu izceļošanas 1938. – 1939. gadā baznīca tika nodota latviešu draudzes rīcībā. Mūsdienās baznīca ir ieguvusi Valsts nozīmes kultūras pieminekļa statusu.

Objekta tips: Fotogrāfija

Datu nesējs: Fotopapīrs

Atslēgvārdi: Pievienot atslēgvārdu

Apjoma informācija: 1 fotogrāfija, 11,6 x 9,4 cm

Oriģināla glabātājs, partneris: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Nodaļa: Letonikas un Baltijas centrs. Baltijas Centrālās bibliotēkas kolekcija

Novietojuma kods: L203-9

Partnera apzinātājs: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Lai norādītu objekta atrašanās vietu, uzklikšķiniet un pārvietojiet sarkano punktu kartē tā, lai tas atrastos objekta atrašanās vietā.

✓ Apstiprināt izvēlēto vietu
Lūdzu pievieno koordinātes šim objektam, ja zini!
Palīdzība:
Lai saglabātu koordināti, palieliniet karti un pārvietojiet sarkano koordinātes norādes ikonu uz atbilstošo vietu!
Koordinātes norādes ikona pārvietojama ar peles labā klikšķa palīdzību.

Komentāri (1)

Baiba Lisa 2021. gada 28. aprīlis, 17:04:35

Sveiki! Šis altāris būs no Liepājas Svētās Annas baznīcas. Pirmā stāva centrā - Golgātas aina ar krustā sisto Jēzu Kristu, eņģeļiem, Jēzus māti un mācekli Jāni. Otrā stāva centrā – Kristus guldīšana kapā; apustuļa Jāņa klēpī – Jēzus galva; viņu apraud Marija un Jāzeps. Trešajā stāvā – Kristus uzkāpšana debesīs. Virsotnē – Kristus uzvarētāja, pasaules glābēja augšāmcelšanās, slavas vainagā ar tradicionālo krusta zīmi rokās. Skulptūras ataino Vecās un Jaunās derības tēlus; pirmā stāva labajā pusē – Jāņa, Kristus un Pētera figūras; kreisajā pusē – Jēkabs, arī Pāvils, Mozus un Toms. Otrā stāva labajā pusē – Jēkabs jaunākais un Sīmanis; kreisajā pusē –Filips un Andrejs. Malās – alegoriju figūras; labajā sānā –skulptūra, kas simbolizē Ticību un Cerību, kreisajā pusē –Mīlestība ar bērniem. Visu papildina eņģeļu figūras, kolonnas, augļu un ziedu vītnes, akanta lapu vijumi.

Jums jāpieslēdzas, lai pievienotu komentāru.