Saulkrastu (Pēterupes) luterāņu baznīca, 1979

Vieta: Saulkrastu pilsēta

Priekšmeti: Fotogrāfijas, Luterāņu baznīcu ēkas, Latvija, Pēterupes evaņgēliski luteriskā baznīca (Latvija), Saulkrasti (Saulkrastu novads, Latvija)

Anotācija: Senie raksti vēsta, ka jau 13. gadsimtā, kad Latvijā aizsākās kristietība, paugurā pie upītes tika uzcelts koka lūgšanas nams jeb kapela, kurai tika dota Sv. Pētera vārds. Zviedru - poļu kara laikā baznīca tika nopostīta. 1641. gadā baznīca tika atjaunota, kura kalpoja līdz 1735. gadam, pārciešot pat Ziemeļu karu. 1735. gadā tika celta jauna koka baznīca, kura līdzinājās iepriekšējai baznīcai. Šī baznīca kalpoja līdz 1863. gadam, kad pēc konventa pavēles uzsāka mūra baznīcas celšanu. Konvents noteica, ka baznīcas celšanā ir jāpiedalās apkārtējām muižām (Bīriņu, Pabažu, Gāršu, Sējas un Lēdurgas muižām, kā arī mācītājmuižai), būvdarbi tika pabeigti jau 1864. gadā. Baznīcā glabājas interesanti vēstures liecinieki: apgleznots kanceles durvju piliņš ar S. Pētera attēlu, kas saglabājies no 17. gadsimtā celtās baznīcas, altāra glezna “Kristus pie krusta”, kuru 1856. gadā uzgleznoja mākslinieks Jāzeps Millers (pēc sava skolotāja Pētera Kornelija Minhenes Ludviķa baznīcas altāra gleznas parauga), baznīcas ērģeles.

Objekta tips: Fotogrāfija

Datu nesējs: Fotopapīrs

Autors: Raimonds Zalcmanis

Atslēgvārdi: Pievienot atslēgvārdu

Apjoma informācija: 1 fotogrāfija

Oriģināla glabātājs, partneris: Raimonds Zalcmanis

Partnera apzinātājs: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Lai norādītu objekta atrašanās vietu, uzklikšķiniet un pārvietojiet sarkano punktu kartē tā, lai tas atrastos objekta atrašanās vietā.

✓ Apstiprināt izvēlēto vietu
Palīdzība:
Lai saglabātu koordināti, palieliniet karti un pārvietojiet sarkano koordinātes norādes ikonu uz atbilstošo vietu!
Koordinātes norādes ikona pārvietojama ar peles labā klikšķa palīdzību.

Komentāri (6)

vineta līce( ex.Dreimane) 2011. gada 23. decembris, 04:17:45

Anotācjā bezatbildīgi minēts mākslniks Jāzeps Millers.ir Muler Johan Jakob (muler di Riga)-Romantic age ,german art utt.bet miris 1932. g.Stutgartē.bijis Minhenes Ludviga baznīcā bet P.Korneliuss 'Kristu pie krusta"uzgleznoja1859.g.-šo ziņu jau papētiju cita sakasrā

vineta līce( ex.Dreimane) 2011. gada 23. decembris, 04:27:00

V Anotācja ir no Alfrēda Sudāra; Carnikavas,Pēterupes un Skultes baznīcas un draudze";1939, Limbaži-citi paņem par patiesību bez atsauces un publicē- kur ir kļūda - nezinu, bet ir

Ginta Zalcmane 2011. gada 27. decembris, 18:13:54

Ja apstrīdiet anotāciju šeit, tad secinu, ka apstrīdiet arī baznīcas vēstures aprakstu Pēterupes evaģēliski luteriskās draudzes mājaslapā https://www.saulkrastubaznica.lv/?ct=vesture.

vineta līce( ex.Dreimane) 2012. gada 4. janvāris, 02:28:22

Nevis apstrīdēt -bet precizēt,papildināt,noskaidrot,-Jā- mājas lapa ir salīdzinoši virspušēja . 1939.g. Alfreda Sudāra publikācija"...Pēterupes...baznīcas draudzes''-šeit sākas meklējumi par gleznotāju. Mājas lapā info ir no šis grāmatas. Mēģināšu dot papildinātu viedokli .

vineta līce( ex.Dreimane) 2012. gada 4. janvāris, 02:49:22

Jāsāk ar'' senajiem rakstiem kas vēsta'''daudzās anotācijās par Saulkrastiem-zināmss,ka tādu nav, tomēr,šī vārdkopa nemitīgi atkārtojas ūn ne tikai pie ev lut baznīcas - jāsāka ar šo rindu pārskati un tad nonāksim līdz jaut. par gleznotājiem

vineta līce( ex.Dreimane) 2012. gada 8. janvāris, 00:19:21

Pēterupes baznīcā ir sekojoši valsts nozīmes kultūras pieminekļi: 1.kancele ar gleznojumiem no 18.gs.I p.2.Epitāfija A.A.Pistolkorsai 1854.g- ziņas no pieminekļu aizsardzības inspekcijas(VAKRAI)

Jums jāpieslēdzas, lai pievienotu komentāru.