Ventas rumba. Grozi lašu ķeršanai, [192-]

Vieta: Kuldīgas pilsēta

Priekšmeti: Atklātnes, Upes, Latvija, Kuldīga (Kuldīgas novads, Latvija), Ūdenskritumi, Venta, upe (Latvija un Lietuva), Ventas rumba (Latvija), Zvejniecība

Anotācija: Kuldīga savulaik bija slavena ar to, ka šeit zivis ķer gaisā. Rudenī laši no jūras atgriežas Ventā, lai nārstotu. Tie peld pret straumi un cenšas pārvarēt ūdenskritumu. Jau hercoga Jēkaba laikā tika ieviesta interesanta metode lašu ķeršanai, kuru sekmīgi izmantoja trīssimt gadus. Lašu nārsta laikā gar Rumbu izvietoja īpašus grozus, kuros nokļuva tās zivis, kas nespēja pārlēkt ūdenskritumu un krita atpakaļ. Dienā varēja noķert 80 līdz 100 lašus. Līdzīgi lašiem pavasarī- maija sākumā pāri Rumbai lec vimbas
Ventas rumba ir platākais Latvijas ūdenskritums, kas atrodas pie Kuldīgā augšpus Jēkaba tilta. Ventas rumba ir aizsargājams ģeoloģiskais objekts (kopš 1957. gada, platība – 10,5 ha, mūsdienās tas ietilpst dabas lieguma Ventas ieleja sastāvā un ir iekļauts Eiropas Savienības īpaši aizsargājamu teritoriju tīklā Natura 2000 sastāvā). Rumbas platums vasarā ir ap 110 m, palu laikā līdz 150 m, augstums – 1,8–2,2 m. Zem Ventas pietekas Riežupes slāņiem atrodas sīkgraudaini plātņaini dolomīti, kuros ir smilšakmens un mālu starpslānīši. Tā kā tie nav izturīgi un krītošais ūdens tos izskalo, tāpēc Ventas rumba pakāpeniski pārvietojas augšup pa Ventu.

Objekta tips: Atklātne

Datu nesējs: Fotopapīrs

Autors: A. Celmiņš

Atslēgvārdi: Pievienot atslēgvārdu

Apjoma informācija: 1 atklātne, fotogrāfija, 8,4 x 13,7 cm

Oriģināla glabātājs, partneris: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Nodaļa: Mākslas un mūzikas centrs. Mākslas lasītava

Novietojuma kods: IAt/77(L)

Partnera apzinātājs: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Lai norādītu objekta atrašanās vietu, uzklikšķiniet un pārvietojiet sarkano punktu kartē tā, lai tas atrastos objekta atrašanās vietā.

✓ Apstiprināt izvēlēto vietu
Palīdzība:
Lai saglabātu koordināti, palieliniet karti un pārvietojiet sarkano koordinātes norādes ikonu uz atbilstošo vietu!
Koordinātes norādes ikona pārvietojama ar peles labā klikšķa palīdzību.

Komentāri (2)

Ivars Silārs 2011. gada 20. jūlijs, 16:24:59

Acīmredzot fotogrāfs nav bijis kuldīdznieks, jo nav sapratis, ko fotogrāfē. Kuldīga savulaik bija slavena ar to, ka šeit zivis ķer gaisā. Rudenī laši no jūras atgriežas Ventā, lai nārstotu. Tie peld pret straumi un cenšas pārvarēt ūdenskritumu. Jau hercoga Jēkaba laikā tika ieviesta interesanta metode lašu ķeršanai, kuru sekmīgi izmantoja trīssimt gadus. Lašu nārsta laikā gar Rumbu izvietoja īpašus grozus, kuros nokļuva tās zivis, kas nespēja pārlēkt ūdenskritumu un krita atpakaļ. Dienā varēja noķert 80 līdz 100 lašus. Līdzīgi lašiem pavasarī- maija sākumā pāri Rumbai lec vimbas.

Ginta Zalcmane 2011. gada 20. jūlijs, 20:08:40

Paldies par Jūsu komentāru. Tā nu fotogrāfam izdevies nofotogrāfēt. Ievietoju Jūsu papildinājumu aprakstā.

Jums jāpieslēdzas, lai pievienotu komentāru.