Latvijas Nacionālais teātris, [193-]

Vieta: Rīga

Priekšmeti: Atklātnes, Latvija, Rīga (Latvija), Arhitekti, Latvijas Nacionālais teātris, Kīzelbašs, Aleksejs, Reinbergs, Augusts, 1860-1908

Alternatīvais nosaukums: Rīga. - Nacionālais teātris

Anotācija: Attēlā pa kreisi ir redzama 1891. gadā pēc Alekseja Kīzelbaša projekta celtā bijusī ķeizara Nikolaja I ģimnāzija, tagadējā Rīgas Valsts tehnikuma ēka. Attēlā pa labi redzamā teātra ēka tika celta pēc tam, kad 1897. gadā Rīgas pilsētas dome nolēma būvēt II Pilsētas jeb Krievu teātri. Būvdarbi notika no 1899. līdz 1902. gadam un ēka tika celta raksturīgi tā laika Eiropas teātru arhitektūrai. Teātra ēka ir ar barokālu fasāžu kompozīciju, kurā ir izmantoti gan renesanses, gan klasicisma, gan jūgendstila arhitektoniskie elementi un detaļas. Celtnes bagātīgo skulpturālo ietērpu ir veidojusi A. Folca darbnīca. Neilgi pēc tam, kad teātris tika oficiāli atklāts (1902. gadā), 1904. gadā tika nolemts, ka teātrim ir nepieciešama piebūve palīgtelpām, tādēļ ēkai aiz dekorāciju glabātuves uzcēla plašāku piebūvi ar mākslinieku darbnīcām bēniņos. Pēc tam ēka ieguva tai raksturīgo mansarda tipa jumtu. 1918. gada 18. novembrī ēkā pasludināta Latvijas valstiskā neatkarība. Kopš 1919. gada ēkā darbojas Latvijas Nacionālais teātris. Teātra ēka ir pieredzējusi vairākus remontus un restaurācijas. Tā fasādes remontu laikā 20. gadsimta 40. gados gāja zudībā šajā attēlā vēl redzamās 12 dekoratīvās vāzes un barokālie elementi (tie mūsdienās ir atjaunoti oriģinālajās vietās), savukārt 2002.–2004. gadā ēkas apjoma Ziemeļrietumu galā tika piebūvēta teātra darbnīca un noliktava..

Objekta tips: Atklātne

Datu nesējs: Papīrs

Atslēgvārdi: Pievienot atslēgvārdu

Apjoma informācija: 1 atklātne, fotogrāfija, 8,5 x 13,6 cm

Oriģināla glabātājs, partneris: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Nodaļa: Mākslas un mūzikas centrs. Mākslas lasītava

Novietojuma kods: IAt/77(LR)

Partnera apzinātājs: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Lai norādītu objekta atrašanās vietu, uzklikšķiniet un pārvietojiet sarkano punktu kartē tā, lai tas atrastos objekta atrašanās vietā.

✓ Apstiprināt izvēlēto vietu
Palīdzība:
Lai saglabātu koordināti, palieliniet karti un pārvietojiet sarkano koordinātes norādes ikonu uz atbilstošo vietu!
Koordinātes norādes ikona pārvietojama ar peles labā klikšķa palīdzību.

Komentāri (0)

Jums jāpieslēdzas, lai pievienotu komentāru.