Skaistkalnes klostera māsas, [193-]

Vieta: Skaistkalnes pagasts

Priekšmeti: Fotogrāfijas, Latvija, Skaistkalne (Vecumnieku novads, Latvija), Mūķenes

Anotācija: Jezuītu klosteris Skaistkalnē dibināts 1677. gadā. No 1774. gada līdz 1929. gadam Skaistkalnes Dievmātes svētnīcu un draudzi apkalpoja katoļu priesteri. 1929. gada 30. novembrī baznīcu pārņēma Svētā Franciska Kapucīņu Ordenis, kura mūki ļoti veiksmīgi, ar lieliem panākumiem garīgajā aprūpē, vadīja Skaistkalnes draudzi līdz klostera likvidēšanai 1949. gadā, kad mūkus apcietināja un vēlāk izsūtīja uz Sibīriju. Padomju darbinieki nozāģēja krustus, nodauzīja cilni pie ieejas, sadalīja klostera mantu un sadedzināja seno un izcilo klostera bibliotēku. 1950. gadā klostera ēkā tika ierīkota ambulance, vēlāk – slimnīca, kas tur darbojās līdz 1974. gadam. 1990. gadā klosteris tika atdots likumīgajai īpašniecei – Romas katoļu baznīcai. 1991. gadā Restaurācijas institūts veica klostera ēkas izpēti un sagatavoja tās glābšanas ieteikumus. Pamatu nosēšanās ir izraisījusi stipru sienu plaisāšanu, sabrukušas vairākas velves pirmajā stāvā, otrajam stāvam vairs nav pārseguma. Kopš 2002. gada Skaistkalnē saimnieko paulīniešu ordeņa tēvi. Klosterim ir nepieciešamas telpas, bet konkrēta risinājuma pagaidām nav.
Nav zināms vai klostera bibliotēku iznīcināja sadedzinot vai to 1949. gadā izveda uz Bausku un vēlāk izdalīja pa slēgtajiem fondiem LPSR Zinātņu akadēmijā un citur. Laiku pa laikam atklātībā parādās grāmatas ar klostera zīmogu - krusts, kuru satvērušas un tur divas rokas. Klosteris darbojās kā vīriešu un sieviešu klosteris un tas atradās divās atsevišķās ēkās - vīriešu pie baznīcas un sieviešu aptuveni 1 kilometru tālāk Skaitkalnes ciema centrā uz pakalna. Starp attēlā redzamajām klostera māsām vajadzētu būt Olgai Daudzvārdei (ap 1961.gadu LPSR CK propagandas nodaļas angažētās grāmatas "Dvēseles cietumā"autore).

Objekta tips: Fotogrāfija

Datu nesējs: Fotopapīrs

Atslēgvārdi: Pievienot atslēgvārdu

Apjoma informācija: 1 fotogrāfija, 8,5 x 13,5 cm

Oriģināla glabātājs, partneris: Dainis Punculs

Partnera apzinātājs: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Lai norādītu objekta atrašanās vietu, uzklikšķiniet un pārvietojiet sarkano punktu kartē tā, lai tas atrastos objekta atrašanās vietā.

✓ Apstiprināt izvēlēto vietu
Lūdzu pievieno koordinātes šim objektam, ja zini!
Palīdzība:
Lai saglabātu koordināti, palieliniet karti un pārvietojiet sarkano koordinātes norādes ikonu uz atbilstošo vietu!
Koordinātes norādes ikona pārvietojama ar peles labā klikšķa palīdzību.

Komentāri (4)

Gunārs Silakaktiņš 2011. gada 19. maijs, 18:05:01

Ar klostera bibliotēku tomēr nav skaidrības - vai to iznīcināja sadedzinot vai tomēr 1949. gadā izveda uz Bausku un vēlāk izdalīja pa slēgtajiem fondiem LPSR ZA un citur. Laiku pa laikam atklātībā parādās grāmatas ar Klostera zīmogu-krusts, kuru satvērušas un tur divas rokas. Aprakstā nav minēts, ka klosteris darbojās kā vīriešu un sieviešu un tas atradās divās atsevišķās ēkās - vīriešu pie baznīcas un sieviešu aptuveni 1 km Skaitkalnes ciema centrā uz nākamā pakalna. Starp attēlā redzamajām klostera māsām vajadzētu būt Olgai Daudzvārdei, vēlāk/ap 1961.g./ LPSR CK propagandas nodaļas angažētai grāmatas "Dvēseles cietumā" autore.

Ginta Zalcmane 2011. gada 19. maijs, 20:56:12

Paldies par papildinājumu, ievietoju aprakstā.

Skaidrīte Kalvāne 2012. gada 18. jūlijs, 22:30:38

Formulējums "klosteris darbojās kā vīriešu un sieviešu" ir neskaidrs. Skaistkalnē pastāvēja vīriešu - kapucīnu klosteris un sieviešu - Svētā krusta māsu klosteris, tātad - 2 klosteri. Skaistkalnes jezuītu bibliotēkas grāmatas atrodamas LU AB Retumos.

Ginta Zalcmane 2012. gada 23. jūlijs, 14:17:06

Paldies par precizējumu.

Jums jāpieslēdzas, lai pievienotu komentāru.