Ilūkstes katoļu baznīca, 1949

Vieta: Ilūkstes pilsēta

Priekšmeti: Fotogrāfijas, Latvija, Katoļu baznīcas ēkas, Ilūkste (Ilūkstes novads, Latvija), Ilūkstes Romas katoļu baznīca

Anotācija: Pēc Livonijas kara Ilūkstes apkārtnes vienkāršie iedzīvotāji bija atgriezušies atkal pie pagānisma un pielūdza elkus. Turpretī dižciltīgie bija pieņēmuši luterānismu. 1567.gadā ar Landtāga lēmumu Ilūkstē uzcēla luterāņu baznīcu, pie kuras dzīvoja mācītājs. 1582. gadā Ilūkstes vienīgā baznīca bija protestantu rokās un pie tās dzīvoja luterāņu pastors. Zviedru laikā no Rīgas izraidītiem jezuītiem patvērumu deva Ilūkstes barons Bērtulis Zībergs, kurš bija pārgājis katoļu ticībā. Šeit arī jezuīti veica rekatolizācijas darbu abpus Daugavai. Ilūkstē 1690. gadā jezuīti uzcēla nelielu koka katoļu baznīcas ēku, kura nodega. Laikā no 1754. līdz 1769.g. je¬zuīti ar muižnieka atbalstu uzcēla Ilūkstē lielu mūra katoļu baznīcas ēku. Baznīca bija viena no lielākajām Baltijā. To rotāja 2 augsti torņi, kuros atradās zvani — grāfu Zībergu dāvana. Pirmā pasaules kara laikā šī baznīcas ēka pilnīgi sagrauta. 1816. gadā par Katrīnas Zībergas līdzek¬ļiem uzcelta tagadējā .Ilūkstes katoļu baznīcas ēka. Baznīca bija nodota uniātiem. Blakus baznīcai bija bazilikāņu klosteris, l86l. gadā baznīcu nodeva pareizti¬cīgajiem. Pēc Pirmā pasaules kara, 192l. gadā, pateicoties kanoniķa F. Trasuna pūlēm, šo baznīcu I atkal nodeva katoļiem. Kamēr baznīca nebija atgriezta, dievkalpojumi noturēti klos¬tera pagalmā. Arī B. Valpītrs primiciju 1921. gadā notu¬rēja šajā klostera pagalmā.Baznīca ir mūra celtne, ar vienu vidēji augstu torni, vienjomas telpa. Baznīcas grīda un griesti no koka, kora telpas balstās uz divien pīlāriem, tajās ir ērģeles. Draudzes telpā novietoti trīs mūra altāri ar koka virsbūvi, kas veidoti pēc Subates baznīcas altāru parauga. Baznīcu no presbiterija šķir dievgalds. Presbiterija abās pusēs ir sakristejas. Griesti koka. Apkārt baznīcai ir liels dārzs, ko iežogo mūra sēta. Dārza stūrī, labajā pusē atrodas mācītāja dzīvojamā māja un saimniecības ēkas.

Objekta tips: Fotogrāfija

Datu nesējs: Fotopapīrs

Atslēgvārdi: Pievienot atslēgvārdu

Apjoma informācija: 1 fotogrāfija, 11 x 16,5 cm

Oriģināla glabātājs, partneris: Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija

Novietojuma kods: 4740/281/1 III

Partnera apzinātājs: Latvijas Nacionālā bibliotēka

Lai norādītu objekta atrašanās vietu, uzklikšķiniet un pārvietojiet sarkano punktu kartē tā, lai tas atrastos objekta atrašanās vietā.

✓ Apstiprināt izvēlēto vietu
Palīdzība:
Lai saglabātu koordināti, palieliniet karti un pārvietojiet sarkano koordinātes norādes ikonu uz atbilstošo vietu!
Koordinātes norādes ikona pārvietojama ar peles labā klikšķa palīdzību.

Komentāri (0)

Jums jāpieslēdzas, lai pievienotu komentāru.